Informator fundacyjny

Będziemy Cię informować o naszej działalności.

Newsletter Fundacja

Proszę czekać

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub katalog spamu, aby potwierdzić subskrypcję.

Media o nas

Zobacz, co media mówią o działalności Szkoły i Fundacji ASBIRO w Afryce.

więcej

Galeria

Zobacz zdjęcia dokumentujące budowę naszej szkoły oraz prowadzone przez nas akcje.

więcej

Filmy

Sprawdź krótkie filmiki, które nagrywamy przy okazji naszych działań w Afryce.

więcej

Kontakt

Monika Wojto

Monika Wojtoń

monika@asbirofoundation.com
tel. +48 502 127 126

WYJEDŹ DO ZAMBII


Ostatnie wpłaty

, ZS nr 1 im Cezaka, Zgierz750 zł
EM, 50 zł
KH, 101 zł
MN, 100 zł
KB, 20 zł
EM, 50 zł
MR, 15 zł
AP, 500 zł
PS, 100 zł
WR, 342 zł
KP, 200 zł
EM, 100 zł
JK, 200 zł
AJ, KIELCE200 zł
AG, 500 zł
BB, 100 zł
JW, 30 zł
WG, 70 zł
RŚ, 30 zł
KS, 20 zł


Serdecznie dziękujemy!

Poznaj nasze plany pomocy w Afryce

Historia powstania pierwszej szkoły

Zimą 2011 roku, jeden z wykładowców ASBIRO ks. Jacek Gniadek zaprosił nas do siebie do Afryki. Pojechaliśmy i wspólnie z Jackiem przez miesiąc zwiedzaliśmy czarny ląd. Czas spędzony razem pozwolił nam się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Podczas tysięcy przejechanych wspólnie kilometrów wymienialiśmy się różnymi spostrzeżeniami oraz planami na rozwój.

Jak się okazało, my jako Uczelnia ASBIRO mieliśmy bardzo podobne plany do Jacka. My opowiadaliśmy o naszych inwestycyjnych w Anglii, Tajlandii, Rosji i na Ukrainie, a Jacek mówił o swojej Parafii, którą dostał niedawno w opiekę.

Nasze początki na parafii w Lindzie

Mało kto wie, że księża w afryce to całkiem inni ludzie niż u nas. Wyobraźcie sobie, że tam każda parafia to przedsiębiorstwo na 10-100 zatrudnionych osób. Prawie przy każdej parafii działa przedszkole, szkoła, kawiarenka internetowa, stołówka, hotel, a niekiedy nawet farma, basen lub fabryka cegieł. Każda z nich to dobrze zorganizowane, kilkudziesięcioosobowe przedsiębiorstwo, dzięki któremu stać parafię na finansowanie sierocińców czy szpitali.

Parafia, której Jacek został proboszczem, do tej pory była kaplicą przyboczną innej parafii. Na jej terenie znajduje się tylko mały kościółek, 2 hektary trawy i kilka drzew. Znajduje się ona w stolicy Zambii – Lusace, w jednej z najbiedniejszych dzielnic – Lindzie, w której mieszka ok 17 tys. ludzi.

Jacek spędził ponad 20 lat w afryce, gdzie był inicjatorem wielu przedsięwzięć. Jego zainteresowania ekonomiczne zawsze kierowały go w sektor edukacji. Jego plan na rozwinięcie parafii to wybudowanie przedszkola, które już prowadził będąc w Botswanie, następnie szkoły podstawowej i kolejnych przedsięwzięć edukacyjnych. Od kilku lat śledził rozwój ASBIRO i jasno dał do zrozumienia, że jako zwolennik austriackiej szkoły ekonomii dokładnie taki sam typ edukacji widzi w swojej szkole. Nie pozostało nam nic innego jak włączyć się w ideę zbudowania w afryce szkoły według zasad panujących w ASBIRO.

Co chcemy zrobić?

Naszym celem jest pomoc w budowie kompleksu edukacyjnego w Zambii. Cały projekt został podzielony na 3 etapy. Kolejne etapy będę realizowane po sobie.

Etap 1

Przedszkole – projekt zakończony sukcesem

 

Naszym pierwszym celem było wybudowanie przedszkola. Powstał budynek z 4 klasami oraz zapleczem socjalnym dla dzieci i pracowników. Powstał także plac zabaw, ogród oraz boisko. Inwestycja jest wyceniona na 95 tys. dolarów.

Linda jest położona na obrzeżach Lusaki. Na ulicy dzieci rozmawiają w języku nyanja, lokalnym języku Lusaki i wschodniej części Zambii. W tym języku rozmawiają również w domu z rodzicami. Językiem oficjalnym w Zambii jest jednak angielski i obowiązuje on już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. Dobra znajomość tego języka w tym kraju jest konieczna dla zdobycia dobrego wykształcenia i osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym. Przedszkole w Lindzie stawia sobie za główny cel umożliwienie dzieciom z Lindy równego startu w szkole razem z innymi dziećmi, które na co dzień rozmawiają ze swoim rodzicami w domu w języku angielskim.

Przedszkole ma już pierwszych absolwentów :)
anniversary

Etap 2

Szkoła – w trakcie realizacji

 

Nie jest prawdą, że w afryce nie ma dostępu do szkół. Jest ich bardzo dużo. To co jest problemem to poziom tych szkół. Często na 80 osobową klasę przypada jeden nauczyciel, który musi prowadzić zajęcia w 60 metrowej sali. W takich warunkach nie da się wiele nauczyć. Nie ma też kto uczyć. Czego o świecie i radzeniu sobie w życiu może nauczyć nauczyciel, który mieszka w slumsach? Może nauczyć matematyki, pisać, czytać, ale nie wykształci elity, która rozumiałaby problemy przed którymi stoi afryka.

Problemem czarnej afryki jest brak edukacji na najwyższym poziomie. Bogatsi wysyłają dzieci do szkoły do Ameryki, Europy czy Chin. Trudno szukać w afryce uczelni na światowym poziomie.

Naszym celem nie jest stworzenie szkoły, gdzie uczyłyby się biedne, głodujące dzieci. Naszym celem jest otworzenie szkoły z ograniczoną liczbą uczniów, o najwyższym poziomie, z nauczycielami z najwyżej półki pochodzącymi głównie z krajów wysoko rozwiniętych.

Szkoła powoli już się rozwija.
mutos_school

Etap 3

Uczelnia ASBIRO

Zwieńczeniem naszych starań będzie utworzenie Uczelni ASBIRO, która podobnie jak w Polsce jest uczelnią, w której wykładowcami są wyłącznie przedsiębiorcy. Chcemy kształcić w afryce postawy przedsiębiorcze, uczyć ekonomii, wolnego rynku, zarządzania duża firmą, handlu międzynarodowego itp, Od samego początku zaprzyjaźniamy się z lokalnymi przedsiębiorcami i organizujemy spotkania z lokalną młodzieżą. Mamy na miejscu coraz więcej sympatyków i niebawem powinniśmy ruszyć z pierwszymi regularnymi zajęciami zwieńczenie których będzie utworzenie w afryce szkoły biznesu z prawdziwego zdarzenia.

Wizualizacja

Zapraszamy do pomocy

Najprościej nam pomóc przelewając pieniądze. Zrobisz to w kilka minut. Każda złotówka się liczy. Dzięki temu będziemy w stanie kupić na miejscu te rzeczy, które są pierwszej potrzeby. Przez co nasza praca w Afryce będzie jeszcze bardziej efektywna i pomożemy większej liczbie naszych afrykańskich dzieciaczków :)

Dla bardziej ambitnych mamy o wiele ciekawsze formy współpracy, które pomogą nam zbudować szkołę.

Wolontariat

Możesz razem z nami wyjechać na wolontariat do naszej szkoły. Potrzebna jest pomoc w budowie nowych budynków, w uczeniu dzieciaków, potrzebni są również lekarze. Nie dość, że możemy zrobić wiele dobrego na miejscu to jeszcze pokażemy ci Afrykę jakiej nie sposób zobaczyć z pokoju hotelowego. Każdy nasz wolontariusz podkreśla, że jest to przygoda jego życia.
Poczytaj więcej o wolontariacie

Zbiórka

Jeżeli masz kilka/kilkanaście godzin wolnego czasu to możesz zorganizować wśród swoich znajomych zbiórkę rzeczy takich jak zabawki, ubrania itp., i wysłać je bezpośrednio do Zambii. W Afryce jest potrzeba na wszystko, więc każdy Twój gest się liczy.
Poczytaj więcej o zbiórce

Stypendium

Fundusz Stypendialny przeznaczony jest na finansowanie głównego kursu Uczelni ASBIRO. Jest to Kurs Podstawowy. Program stypendialny towarzyszy naszej Uczelni od pierwszych dni jej istnienia. Jak się po kilku latach okazało, wielu z nich odniosło rynkowy sukces i systematycznie fundują kolejne stypendia swoim młodszym kolegom, którzy przygodę z ASBIRO dopiero rozpoczynają.
Poczytaj więcej o fundowaniu stypendiów

 
Masz jakieś pytanie?

Michał Sobczyk

m.sobczyk@asbirofoundation.com
tel. +48 882 158 661

Czym jest ASBIRO?

Jedyna szkoła, w której uczą wyłącznie przedsiębiorcy.

asbiro.pl

Inicjatorzy przedsięwzięcia

Ks. Jacek Gniadek

Ks. Jacek Gniadek

Ksiądz, misjonarz.

jacekgniadek.com
Kamil Cebulski

Kamil Cebulski

Przedsiębiorca, publicysta, rektor Uczelni ASBIRO.

kamilcebulski.pl
Jan Fijor

Jan
Fijor

Właściciel wydawnictwa Fijor Publishing.

fijor.com