Informator fundacyjny

Będziemy Cię informować o naszej działalności.

Newsletter Fundacja

Proszę czekać

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub katalog spamu, aby potwierdzić subskrypcję.

Media o nas

Zobacz, co media mówią o działalności Szkoły i Fundacji ASBIRO w Afryce.

więcej

Galeria

Zobacz zdjęcia dokumentujące budowę naszej szkoły oraz prowadzone przez nas akcje.

więcej

Filmy

Sprawdź krótkie filmiki, które nagrywamy przy okazji naszych działań w Afryce.

więcej

Kontakt

Monika Wojto

Monika Wojtoń

monika@asbirofoundation.com
tel. +48 502 127 126

WYJEDŹ DO ZAMBII


Ostatnie wpłaty

, ZS nr 1 im Cezaka, Zgierz750 zł
EM, 50 zł
KH, 101 zł
MN, 100 zł
KB, 20 zł
EM, 50 zł
MR, 15 zł
AP, 500 zł
PS, 100 zł
WR, 342 zł
KP, 200 zł
EM, 100 zł
JK, 200 zł
AJ, KIELCE200 zł
AG, 500 zł
BB, 100 zł
JW, 30 zł
WG, 70 zł
RŚ, 30 zł
KS, 20 zł


Serdecznie dziękujemy!

Zorganizuj zbiórkę rzeczy
i wyślij je do Afryki

Najprostszym sposobem aby nam pomóc (oprócz pieniędzy) jest zorganizowanie zbiórki darów, które my z kolei możesz wysłać samodzielnie do Afryki. Jest to ogromny gest pomocy z Twojej strony.

Jeśli naprawdę planujesz zorganizować taką zbiórkę, miej na uwadze to że chcesz Pomóc i masz na uwadze dobro drugiego człowieka. W Afryce jest potrzeba na wszystko, więc każdy Twój gest się liczy. 

Jak to wygląda w praktyce?

kontener_AfrykaJuż kilka razy organizowaliśmy większa zbiórkę kontenerową, wszystko świetnie wyszło tylko że… za drogo i niestety dużo pieniędzy się marnuje. Afryka jest zdecydowanie najdroższym kontynentem. Ceny w krajach afrykańskich są średnio 2 razy większe niż w Polsce. Do jednego kontenera możemy załadować 25 ton darów. Koszt wysyłki jednego kontenera to około 22 tys. zł. 

Lecz pomyśl tylko, co na miejscu można zrobić za 44 tys. zł? O to chodzi że bardzo dużo. Jeśli następnym razem będziemy planowali wysłać kontener do Afryki na pewno będą to rzeczy które są tam średnio 3-4 razy droższe niż w Polsce, w tym głównie elektronarzędzia czy komputery, bo inaczej się to nie opłaca. Lepiej po prostu kupić większość rzeczy na miejscu i rozdysponować te pieniądze w o wiele bardziej praktyczny i przydatny sposób.

Nie zniechęcaj się od razu. Mimo wszystko jak najbardziej zachęcamy do samodzielnego zorganizowania zbiórki. Często szkoły dołączając do naszej akcji, wysyłają samodzielnie kartki napisane własnoręcznie przez dzieci z Polski, czy to ręcznie robione zabawki. Jest to piękny gest, dzieci w naszej szkole w Zambii są bardzo szczęśliwe. Pamiętaj, każdy gest pomocy się liczy. Jak najbardziej pomożemy Ci w organizowanej przez Ciebie zbiórce :)

Chcę samodzielnie wysłać rzeczy do Afryki

Świetnie, dziękujemy Ci za Twoją pomoc. Teraz poznaj co w praktyce dzieje się, gdy Twoja paczka po miesiącu podróży dotrze do naszej szkoły w Lindzie.

Przeznaczamy je na bieżące działanie szkoły

Po odbiorze paczki lokalna kadra spośród przesłanych rzeczy wybiera te, które przydadzą się do bieżącego funkcjonowania szkoły. Są to głównie rzeczy zużywalne, takie jak przybory szkolne, Część rzeczy takich jak zabawki rozdajemy naszym uczniom jako nagrody w konkursach, premie za obecność, punktualność itp.

Przekazujemy je innym szkołom, sierocińcom i organizacjom

Nie jesteśmy jedyną szkołom czy organizacjom w Zambii. Często nie jesteśmy w stanie wykorzystać wiele rzeczy jakie otrzymujemy. Znajdujemy dla nich inne zastosowanie. Takie rzeczy jak ubrania raczej przekazujemy znajomym sierocińcom czy innym charytatywnym placówkom, których w okolicy jest całkiem sporo.

Część rzeczy sprzedajemy

Przy naszej szkole działa mały sklepik, gdzie sprzedajemy część darów, aby pozyskać pieniądze na działalność szkoły, aby móc kupić na miejscu te rzeczy, których w ogóle nie opłaca się wozić z Polski jak pustaki czy cement na budowę nowych klas.

Jakie produkty można zbierać?

Z doświadczenia wiemy, że najłatwiej dostępne i najbardziej potrzebne na miejscu są 2 grupy produktów.

Co jeszcze się przyda

Powyżej zamieściliśmy te rzeczy, które z doświadczenia najczęściej są nam ofiarowane i które są najbardziej potrzebne na miejscu w Afryce. Nie znaczy to, że inne rzeczy się nam nie przydadzą, wręcz przeciwnie. Najbardziej przydają się te rzeczy, które najtrudniej dostać. Wyobraź sobie, że masz kilka hektarów działki, kilka budynków i kolejne chcesz postawić. Jest też działające przedszkole, szkoła oraz stołówka. Na miejscu przyda nam się wszystko co jest potrzebne do wybudowania i prowadzenia takiego kompleksu.

gift

UWAGA: Nie potrzebujemy śmieci

To co chcesz wysłać może być używane, ale musi nadawać się do użytku i być w dobrym stanie. Ubrania powinny być czyste, bez dziur, komputer powinien chodzić, a rower nadawać się do jeżdżenia.

Co muszę zrobić, aby rozpocząć zbieranie?

Jeżeli zdecydujesz się pomóc nam i przeprowadzić zbiórkę to wystarczy, że zaczniesz to robić. Nie musisz na nikogo czekać. Dobrze byłoby napisać do nas maila, że zamierzasz nam pomóc. Chodzi o to, abyśmy orientowali się kto gdzie działa, podpowiemy Ci jak nagłośnić Twoją zbiórkę i najważniejsze abyś wiedział gdzie wysłać zebrane rzeczy :)

Najpierw zapoznaj się z kosztami wyłania paczki abyś wiedział na co możesz sobie pozwolić.

Średni kosz nadani paczki 20 kg do Afryki waha się między 150 a 200 zł. Często osoby które nam pomagają i chcą wysłać paczkę do Afryki korzystają z usług Poczty Polskiej, tu dowiesz się więcej: www.cennik.poczta-polska.pl . Oczywiście nie jest to jedyna możliwość dostępna na rynku.

Jak taka zbiórka wygląda w praktyce?

Kontaktujesz się ze swoimi przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami. Im więcej osób tym lepiej. Opowiadasz im o akcji. Możesz odesłać ich na naszą stronę, aby zapoznali się z tym co robimy. Każdy z nich niech przygotuje paczkę od siebie i niech ci dostarczy. Dobrze jest dać jakiś konkretny termin do którego Twoi przyjaciele mają dostarczyć Ci dary i się regularnie przypominać. Dużo osób chce pomóc, ale jest to na ostatnim miejscu ich listy rzeczy do zrobienia.

Czy potrzebuję pozwolenia aby zorganizować zbiórkę?

Ustawa o zbiórkach publicznych NIE nakłada obowiązku ubiegania się o pozwolenie na taką zbiórkę. Nie potrzebujesz żadnego zezwolenia, gdyż nasza zbiórka nie ma charakteru zbiórki publicznej. Zbiórki przeprowadzane w lokalach prywatnych wśród grona osób znających się osobiście z przeprowadzającym zbiórkę (czyli z Tobą) nie wymagają zezwolenia. Można zbierać bez ograniczeń u własnych znajomych.Ustawa wyłącza także z pozwolenia zbiórki organizowane w szkołach i urzędach. Tam one mogą się odbywać za zgodą dyrektora szkoły lub urzędu.

Ustawa o zbiórkach Publicznych
Pobierz ustawę

Zapraszamy szkoły do zbiórki

Zachęcamy szkoły, aby angażowały się do organizowania rożnych akcji i zbiórek na rzecz Afryki. W jednych szkołach zbierano makulaturę, którą sprzedano i wysłano nam pieniądze. W innych organizowano koncerty, festyny czy aukcje. Sami także przeprowadziliśmy już kilka takich akcji i chętnie pomożemy każdej szkole.

Najpierw decyzja i zgoda szkoły

Jeżeli jesteś dyrektorem szkoły to sam sobie możesz pozwolić na taką zbiórkę, a jeżeli uczniem to masz trochę trudniejsze zadanie. Porozmawiaj z nauczycielami o akcji afrykańskiej, porozmawiaj z dyrektorem co chciałbyś w szkole zorganizować, pokaż naszą stronę. Przeważnie nie ma problemu ze zgodą władz szkoły, bardzo chętnie angażują się w tego typu inicjatywy.

Skontaktuj się z nami

Po uzyskaniu zgody skontaktuj się z nami, abyśmy wiedzieli, że w Twojej szkole będzie się coś działo. Chętnie opowiemy ci o naszych doświadczeniach oraz skontaktujemy cię z ludźmi którzy takie zbiórki już w swoich szkołach organizowali.

Jak może wyglądać taka zbiórka

Doświadczenie sprawiło, że wyłonił się pewien schemat postępowania z podobnymi akcjami w szkołach. Na początku porozwieszaj po szkole plakaty o zbiórce z informacją do kiedy trwa i gdzie oraz do kogo można przynosić zebrane rzeczy. Przeważnie jest to zaplecze jednej z klas. Najskuteczniejszym miejsce rozwieszania plakatów są drzwi do klas. Dobrym sposobem informowania o akcji są także ogłoszenia w radiowęźle lub po prostu przejście się z ogłoszeniami po klasach podczas zajęć. Kiedy zbiórka się skończy wszystkie dary trzeba spakować w kartony i złożyć w jednym miejscu, aby poczekały na transport.

Warto oznakować rzeczy, zwłaszcza zabawki

Ciekawą inicjatywą jaką podpatrzyliśmy w jednej szkole jest oznakowanie zabawek (lub całych kartonów) i przyczepienie do nich krótkiego listu po angielsku do obdarowanej osoby z adresem szkoły i apelem o kontakt. Było już wiele przypadków, gdzie dzieciaki w Afryce, które dostały taką zabawkę pisały podziękowania dla danej osoby, klasy czy szkoły.

Wprowadzić elementy konkurencji

Dobrze jest wprowadzić także pewne elementy konkurencji podczas zbiórki. Nauczyciele i dyrektorzy wprowadzają to w różny sposób. Począwszy od podnoszenia ocen z zachowania najbardziej aktywnym uczniom, aż po zwolnienie z pytania lub dodatkową kropkę dla najbardziej aktywnej klasy. Możliwości jest wiele i to od Ciebie jako organizatora zależy jak do zbiórki wprowadzisz konkurencję. Konkurencja decyduje o powodzeniu zbiórki. Jeżeli ci się to uda to i zbiórka będzie udana.

Wielki finał – dzień Afrykański

Na koniec zbiórki warto zorganizować wielki finał. Można go nazwać dniem Afrykańskim. Szkoły organizują wtedy krótkie apele z referatami na temat Afryki. Chętnie przyjedziemy wtedy do szkoły razem z wolontariuszami, którzy byli już w Afryce pomagać nam na miejscu. Odwiedzimy każdą klasę z lekcją o Afryce. W młodszych klasach opowiadamy o tym jak wygląda dzień ucznia w Afryce, w starszych opowiadamy o różnicach społecznych i warunkach gospodarczych. Pokazujemy dużo zdjęć i opowiadamy o naszej działalności.

I w zasadzie to wszystko co powinieneś wiedzieć, więc do DZIEŁA :)

Napisz do mnie aby uzyskać adres do wysyłki paczki! :)

m.sobczyk@asbirofoundation.com

Pamiętaj o darowiznach na budowę naszej szkoły

Tak jak wspominaliśmy, jedną z najlepszych możliwości jest na miejscu, w Zambii kupić wybrane rzeczy. Abyśmy mogli to uczynić niezbędne są do tego pieniądze, dlatego każda złotówka się liczy. Dzięki temu będziemy w stanie kupić na miejscu te rzeczy, które są pierwszej potrzeby. Przez co nasza praca w Afryce będzie jeszcze bardziej efektywna i pomożemy większej liczbie naszych afrykańskich dzieciaczków :) 

nowy_call2action_big

Jeżeli czegoś nie rozumiesz lub chciałbyś dopytać to śmiało pisz do nas. Michał jest koordynatorem całej akcji i chętnie udzieli Ci wszystkich informacji.

 

 
Masz jakieś pytanie?

Monika Wojtoń

monika@asbirofoundation.com
tel. +48 502 127 126

Czym jest ASBIRO?

Jedyna szkoła, w której uczą wyłącznie przedsiębiorcy.

asbiro.pl

Inicjatorzy przedsięwzięcia

Ks. Jacek Gniadek

Ks. Jacek Gniadek

Ksiądz, misjonarz.

jacekgniadek.com
Kamil Cebulski

Kamil Cebulski

Przedsiębiorca, publicysta, rektor Uczelni ASBIRO.

kamilcebulski.pl
Jan Fijor

Jan
Fijor

Właściciel wydawnictwa Fijor Publishing.

fijor.com