Informator fundacyjny

Będziemy Cię informować o naszej działalności.

Newsletter Fundacja

Proszę czekać

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub katalog spamu, aby potwierdzić subskrypcję.

Media o nas

Zobacz, co media mówią o działalności Szkoły i Fundacji ASBIRO w Afryce.

więcej

Galeria

Zobacz zdjęcia dokumentujące budowę naszej szkoły oraz prowadzone przez nas akcje.

więcej

Filmy

Sprawdź krótkie filmiki, które nagrywamy przy okazji naszych działań w Afryce.

więcej

Kontakt

Monika Wojto

Monika Wojtoń

monika@asbirofoundation.com
tel. +48 502 127 126

WYJEDŹ DO ZAMBII


Ostatnie wpłaty

, ZS nr 1 im Cezaka, Zgierz750 zł
EM, 50 zł
KH, 101 zł
MN, 100 zł
KB, 20 zł
EM, 50 zł
MR, 15 zł
AP, 500 zł
PS, 100 zł
WR, 342 zł
KP, 200 zł
EM, 100 zł
JK, 200 zł
AJ, KIELCE200 zł
AG, 500 zł
BB, 100 zł
JW, 30 zł
WG, 70 zł
RŚ, 30 zł
KS, 20 zł


Serdecznie dziękujemy!

Wyjedź z nami na wolontariat do Azji

„Możesz innym dać tylko to, co posiadasz…”

Otwierają się przed nami nowe możliwości, tym razem w samym sercu Azji. Nowy kontynent, nowe możliwości. Wietnam czeka na chętne osoby, gotowe aby na miejscu zrobić wiele dobrego. Pokażemy Ci Azję jakiej nie sposób zobaczyć z pokoju hotelowego.

Każdy nasz wolontariuszy podkreśla, że jest to przygoda jego życia!

Okej, a więc gdzie wysyłacie wolontariuszy?

Północny Wietnam

Nasi wolontariusze są wysyłani do naszych zaprzyjaźnionych szkół w północnej części Wietnamu. Możesz samodzielnie zdecydować do której szkoły chcesz się udać.

Co być nie wybrał, na pewno będziesz zadowolony :)

 Szkoła nr. 1

Tuyên Quang –

 

 Szkoła nr. 2

– Nghĩa Lộ –

 
Jak to się zaczęło i dlaczego Wietnam?

Coraz częściej otrzymywaliśmy od was sygnały, że jeden kierunek wyjazdów na wolontariat do za mało. Niektórzy z was już byli z nami w Zambii i teraz chcą czegoś innego, pragną odwiedzić inny kontynent lub po prostu chętnie pojechalibyście na wolontariat do innego kraju. W pełni to rozumiemy dlatego nie zwlekaliśmy długo…

Podczas jednej z typowych rozmów, nasz wolontariusz, który był z nami w Afryce na miesięcznym wolontariacie rzucił nam temat, że zna prywatne szkoły językowe w Wietnamie, zlokalizowane w malowniczych miejscach. W tych szkołach uczniowie płacą symboliczne kwoty za nauczanie. Uznaliśmy, że to świetny pomysł aby nawiązać z nimi współpracę.

Od słów do czynu. Udaliśmy się do Wietnamu aby odwiedzić te placówki. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni. Nasza wyprawa okazała się bardzo owocna. Dopięliśmy wszelkie szczegóły formalne i rozpoczęliśmy współpracę.

        

Co wolontariusze robią na miejscu?

Nie ma takiej osoby, która by nie mogła pomóc nam na miejscu. Założeniem szkoły nie jest tylko uczenie, ale także kształcenie u dzieci odpowiednich postaw i wartości, którymi charakteryzują się mieszkańcy bogatych krajów. Mowa tutaj o takich podstawach jak punktualność, rzetelność, odpowiedzialność, pracowitość. Chcemy, aby na każdych zajęciach oprócz nauczyciela obecny był jakiś wolontariusz. Początkowo tylko pomaga w zajęciach, a gdy nabierze pewności siebie sam jako nauczyciel uczy dzieciaki czytać, pisać czy liczyć.

        
        

Na prowincjach w Wietnamie, jest bardzo mało osób które potrafią cokolwiek powiedzieć angielsku. Często jedynym miejscem gdzie możesz z kimś porozmawiać w języku angielskim są właśnie szkoły językowe.

Nasi wolontariusze w szkole będą uczyć dzieci języka angielskiego. Dlatego przy wyjeździe z nami, wymagana jest dobra znajomość tego języka. Ważne też jest, abyś umiał odnaleźć się w pracy z dziećmi, w końcu będziesz z nimi spędzał całe dnie :)

        

W szkołach prowadzone są zajęcia dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat oraz dla uczniów szkół średnich, gdzie głównie będziesz skupiać się na praktyce języka angielskiego z nowym słownictwem, gramatyką i wymową.

Nie mogę się zdecydować, którą szkołę wybrać?

Na prawdę nie ma znaczenia do której placówki się udasz, nauka w obydwu szkołach wygląda podobnie. Szkoły oddalone są od siebie około 6-7 godzin jazdy busem. Jeśli więc będziesz mieć ochotę, może uda Ci się odwiedzić dwie szkoły.

     

W szkole nr. 1 w Tuyên Quang (wym. „Tyn Kuan”) jest większe zapotrzebowanie na pomoc. Ta szkoła posiada drugi oddział szkolny, tym samym uczęszcza do niej więcej dzieci i jest więcej do zrobienia. Szkoła znajduje się w centrum miasta, które położone jest na terenach nizinnych. Miasto położone jest nad brzegiem rzeki Sông Lô.

Szkoła nr. 2 w Nghĩa Lộ (wym. „Nie Lo”) jest to nowo powstała szkoła lecz pomimo tego posiada już wielu aktywnie uczęszczających uczniów. Szkoła znajduje się w małym miasteczku, w górskim rejonie. Miasteczko położone jest w dolinie, które w około otoczone jest górskimi szczytami.

Zapraszamy również małżeństwa

Dość popularnym jest zgłaszanie się na wolontariat par i małżeństw. Przeważnie kobiety zajmują się młodszymi dziećmi, natomiast mężczyźni preferują kontakt ze starszymi uczniami.

Jakie są koszty takiego wyjazdu?

Będąc na wolontariacie sam pokrywasz wszystkie koszty związane z wyjazdem. Wyjazd na miesiąc nie powinien kosztować Cię więcej niż 5 tys. zł, ale oczywiście zależy to od Twoich potrzeb i wydatków. Jeśli będziesz oszczędzać być może wyjdzie nawet mniej.

Możesz z nami wyjechać na wolontariat (do 6 tygodni) lub do pracy (powyżej 6 tygodni), już samodzielnie zdecydujesz, która opcja Cię bardziej interesuje. Poczytaj poniżej na czym polegają obie opcje wyjazdowe.

W tej kwocie 5 tys. zł zawiera się:

Bilet lotniczy – ok 3 000 zł

Ceny połączeń wahają się w różnych liniach i o różnej porze roku. Za ok 3 000 zł można lecieć zawsze. Często jednak zdarzają się promocje i można wylecieć za 2 400 zł. Myślimy, że 3 000 zł to dobre założenie, jeżeli trafi się promocja to wtedy oszczędzimy, ale na kwotę 3 0000 zł należy się przygotować.

Możemy pomóc Ci przy zakupie biletu lotniczego, a pozostałą kwotę zwrócimy Ci na Twoje konto.

Wiza – 50 dolarów / 3 miesiące

Pomożemy Ci załatwiać wizę do Wietnamu. Trzeba się o nią postarać jeszcze przed wylotem z Polski. Cały proces załatwienia wizy przebiega szybko i sprawnie. Podeślesz nam potrzebne dokumenty, a później otrzymasz od nas gotową wizę.

  • Opcja wyjazdu na wolontariat, do 6 tygodni – wizę opłacasz sobie samodzielnie.
  • Opcja wyjazdu do pracy, powyżej 6 tygodni – wiza zostanie dla Ciebie zasponsorowana z budżetu szkoły do której wyjeżdżasz.
Zakwaterowanie – 150 dolarów / miesiąc

Wolontariusze są kwaterowani w szkole. Warunki zakwaterowania są skromne, ale całkowicie wystarczające. Jest bieżąca woda, łóżka, łazienka z prysznicami, jadalnia, toalety, kuchenka elektryczna, lodówka dodatkowo pralka, klimatyzacja i wi-fi. Czyli wszystko co do szczęścia potrzeba. W tej cenie zawierają się również dwa posiłki domowe w ciągu dnia – lunch i kolacja. Jest też opcja wegetariańska. Średnio wychodzi 5$/dzień.

        

W okolicach są dostępne różnego rodzaju bary i street food, jest bardzo szeroki wybór, więc nawet nie bardzo opłaca się samodzielnie gotować. Zawsze też można też samemu przygotowywać sobie jedzenie. 

  • Opcja wyjazdu na wolontariat, do 6 tygodni – zaakwaterowanie opłacasz sobie samodzielnie.
  • Opcja wyjazdu do pracy, powyżej 6 tygodni – zaakwaterowanie zostanie dla Ciebie zasponsorowane z budżetu szkoły do której wyjeżdżasz.
Turystka – ok 250 dolarów (dodatkowo, dla chętnych)

Trudno być w Wietnamie i go trochę nie zwiedzić. Taka wyprawa zajmuje około 5-7 dni, oczywiście w zależności od tego co chcesz zobaczyć. Na pewno warto wybrać się na wycieczkę do zatoki Ha Long Bay i wyspy Cat Ba oraz zwiedzić okolice Ninh Binh. Przykładowo wycieczka do Ha Long, dwa dni na łodzi z wyżywieniem kosztuje około 110 dolarów. Wycieczka w okolice Ninh Binh, jeden dzień kosztuje około 45 dolarów. Atrakcji jest całkiem sporo, jest w czym wybierać. Za często nie podróżujemy do Wietnamu, a to co można tam zobaczyć i czego doświadczyć jest warte swojej ceny. Wspomnienia zostają na całe życie.

Wszystkie wycieczki startują z Hanoi (stolicy Wietnamu). Jest tam dużo biur turystycznych, które organizują wycieczki po całym Wietnamie. Odbierają Cię rano z hotelu i wieczorem po zakończonej wycieczce odstawiają Cię pod hotel, z którego Cię zabrali. Można też zawsze jechać na własną rękę, lecz to wymaga czasu i często znajomości lokalnego języka :)

Np. tu możesz sobie doczytać więcej o przykładowych wycieczkach w północnym Wietnamie: http://tatamitatami.pl/podroze/polnocny-wietnam-co-zwiedzac/

        

Nie wysyłamy wolontariuszy tylko do pomocy w szkole…

Na miejscu będzie możliwość zwiedzić i zobaczyć Wietnam taki jaki jest naprawdę. Codziennie będziesz miał okazję poznawać lokalną kulturę. Przewidziane jest też zobaczenie wielu ciekawych miejsc w Wietnamie, gdzie przewodnikami będą lokalni ludzie. Pokażą Ci okolicę jaką nie sposób zobaczyć na wyjeździe turystycznym.

Minimalny pobyt wolontariuszy to 3 tygodnie

Nie zgadzamy się na krótsze pobyty wolontariuszy niż 3 tygodnie. Jest to związane z tym, że szukamy poważnych ludzi. którzy poważnie zaangażują się w pracę, a nie turystów, którzy pobędą tydzień w szkole, a tydzień będą zwiedzać. Wysyłka wolontariusza to z naszej strony są koszty organizacyjne i czasowe. Trzeba zakwaterować wolontariusza, a zanim się zaaklimatyzuje to też mija sporo czasu. Z doświadczenia wiemy, że wolontariusze którzy chcą jechać na tydzień czy dwa tak naprawdę tylko zawracają głowę.

      

Jak wygląda sprawa ze szczepieniami oraz ubezpieczeniem?

W tych kwestiach decydujesz samodzielnie.
– Ubezpieczenia, zawsze warto je mieć jednak każdy wolontariusz załatwia je sobie we własnym zakresie i sam decyduje o jego wysokości i warunkach. Polecamy upewnić się czy aby na pewno dany ubezpieczyciel działa w Wietnamie.

– Przy wjeździe do Wietnamu nie jest wymagane posiadanie książeczki szczepień ani jakichkolwiek szczepień. Tak więc samodzielnie musisz podjąć decyzję czy chcesz się zaszczepić czy nie. Przy rozważaniu tego tematu pomocna będzie wizyta lub kontakt z najbliższym Ci centrum szczepień dla podróżnych, tam mają najświeższe informacje odnośnie zagrożeń w danym regionie świata i na pewno doradzą Ci jakie szczepienia warto zrobić przed wyjazdem.

Chcę jechać, co muszę zrobić?

Skontaktuj się z nami, opowiedz o sobie i daj nam znać, że chcesz z nami wyjechać na wolontariat. Wpiszemy Cię na listę oczekujących wolontariuszy. Wszystkich chcących zostać wolontariuszami szczegółowo informujemy o naszych planach w Wietnamie i dokładnie relacjonujemy nasze posunięcia.

FAQ: Najczęściej zadawane pytania – dobrze się zapoznaj

Na kiedy muszę zarezerwować bilet lotniczy?

Termin rezerwacji oraz przesiadki jesteśmy w stanie ustalić dopiero kiedy będziemy już znać konkretne terminy wyjazdu, bez terminów nie jesteśmy w stanie nic ustalić. Z reguły staramy się zebrać grupę wolontariuszy, którzy mogą lecieć w tym samym terminie i wtedy po wcześniejszym przelewie pieniędzy na nasze konto kupujemy bilety dla całej grupy. W ten sposób mamy pewność, że wszyscy polecą tym samym samolotem i będą mieli okazję poznać się już w drodze do Hanoi. Oczywiście każdy wolontariusz może też samodzielnie kupić dla siebie bilety, w takiej sytuacji zawsze prosimy o wcześniejsze ustalenie z nami terminów lotów.

Jak wygląda transfer z lotniska?

Wolontariusz przylatuje na lotnisko Nội Bài w Hanoi. Na lotnisku wsiadasz do autobusu, który podwiezie Cię do centrum Hanoi. W centrum łapiesz ubera/taksówkę która podwiezie Cię do stacji autobusowej Mỹ Đình, a tam wsiadasz do autobusu, którym dojedziesz prosto do szkoły w Tuyên Quang lub Nghĩa Lộ. Odpowiednio wcześniej powiadomimy dyrektorów poszczególnych placówek, o której godzinie przylatujesz. Oni już na miejscu będą koordynowali twój transfer z lotniska do samej szkoły.

Czy na miejscu jest ktoś kto opiekuje się wolontariuszami podczas ich pobytu?

Oczywiście. Na miejscu jesteś pod stałą opieką dyrektora szkoły. Wszelkie sprawy na miejscu będziesz załatwiał z nim.

        

Wolontariat: Listopadzie, Grudniu, Styczniu i Lutym

Mam dla was bardzo dobrą wiadomość, już jest oferta wyjazdowa do Wietnamu na Listopad, Grudzień, Styczeń i Luty. Jeśli masz ochotę, możesz wyjechać nawet na 3 miesiące i dłużej jeśli masz ochotę! :)

Oczywiście na miejscu czeka nas wiele pracy, takie uroki Wietnamu. Nasza szkoły czekają na wasze ręce gotowe do pomocy. 

 

  • Listopad – 01.11.2017 r do 30.11.2017 r.
  • Grudzień – 01.12.2017 r do 31.12.2017 r.
  • Styczeń – 01.01.2017 r do 31.01.2017 r.
  • Luty – 01.02.2017 r do 28.02.2017 r.

 

Na naszej stronie przedstawiamy ofertę wyjazdu grupowego lecz jest też taka możliwość aby wyjechać na wolontariat samodzielnie, w dogodnym dla Ciebie terminie. Po prostu skontaktuj się z nami a dogramy wszelkie szczegóły wyjazdu.

Jak wygląda proces wyjazdowy?

Powiedź nam coś o sobie. Odpowiadając rzeczowo i konkretnie na te kilka prostych pytań, będziemy mieli szansę Cię bliżej poznać. Lubimy dużo czytać, więc.. :)

W ciągu paru dni otrzymasz od nas odpowiedź. Dopniemy razem wszelkie sprawy formalne. Wspólnie ustalimy odpowiadający Ci termin wylotu. W 90% przypadków, decyzja o tym czy Twój wyjazd się odbędzie zależy tylko od Ciebie.

Dla naszych wolontariusz mamy przygotowany konkretny pakiet szkoleń, które przygotują Cię do wyjazdu na wolontariat. Od A do Z otrzymasz wszelkie niezbędne wskazówki, które mogą Ci przydać w Wietnamie. Jest to ta nudniejsza część, ale jeśli zapoznasz się ze wszystkim szczegółowo, zaoszczędzi Ci to masę problemów i jakiś niedomówień. Dodatkowo wspólnie będziemy przeprowadzać wideokonferencje, podczas których będziesz mieć okazję dopytać o co tylko chcesz.

Po całym procesie, który miał na celu przygotować Cię do wyjazdu na wolontariat, w końcu nadejdzie ten dzień. Wraz grupą innych wolontariuszy lub samodzielnie wsiądziesz na pokład samolotu, który zabierze Cię do Wietnamu. Na miejscu jesteśmy w stałym kontakcie, więc zawsze możesz do nas napisać lub zadzwonić.

To już wszystko?

To już wszystkie informacje dotyczące wolontariatu jakie przygotowaliśmy. Zdecydowanie jest to przygoda życia, którą przeżył każdy członek naszej ASBIROwej ekipy i do której każdego namawiamy. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania to śmiało zapraszamy do kontaktu. Jeżeli zaś nie trzeba Cię więcej przekonywać to bardzo prosimy wypełnij krótki formularz zgłoszeniowy, daj nam trochę informacji o sobie. Pamiętaj, że samo wypełnienie formularza nie jest ostateczną decyzją z Twojej strony.

Zapisz się już dziś :)Untitled-5

 
Masz jakieś pytanie?

Michał Sobczyk

m.sobczyk@asbirofoundation.com
tel. +48 579 103 464

 

Czym jest ASBIRO?

Jedyna szkoła, w której uczą wyłącznie przedsiębiorcy.

asbiro.pl

Inicjatorzy przedsięwzięcia

Ks. Jacek Gniadek

Ks. Jacek Gniadek

Ksiądz, misjonarz.

jacekgniadek.com
Kamil Cebulski

Kamil Cebulski

Przedsiębiorca, publicysta, rektor Uczelni ASBIRO.

kamilcebulski.pl
Jan Fijor

Jan
Fijor

Właściciel wydawnictwa Fijor Publishing.

fijor.com