IT i edukacja w Lindzie

,,Gdyby ludzie robili tylko to, co wyglądało na możliwe, do dzisiaj siedzieliby w jaskiniach” – S. Lem

Rozwój projektu IT w Zambii

W 2013 r. przeprowadziliśmy pierwszy kurs komputerowy w Lindzie na laptopach przywiezionych z Polski. Nasz wolontariusz Kuba musiał początkowo przełamywać strach lokalnych przed obsługą komputera, którego wcześniej nie mieli okazji nawet dotknąć. Z czasem informatyka w szkole Mujos stała się nieodłącznym elementem edukacji. I tak oto aktualnie Dyrektor Szkoły John przygotowuje rozliczenia w Excelu, nauczyciele wyszukują niezbędne materiały do lekcji, a dzieci uczą się obsługi najważniejszych programów typu Word, Excel czy Power Point! 🙂

Rozpoczęcie projektu IT w slumsach wbrew pozorom nie były proste, bo sam transport laptopów, przygotowanie sali, przedłużaczy i cała organizacja logistyczno – techniczna była naprawdę sporym wyzwaniem. Poza tym brakowało nam i samych nauczycieli, którzy byliby w stanie uczyć dzieci informatyki! Zajęcia z wolontariuszami będącymi 2-3 miesiące w roku w Lindzie, były tylko kroplą w morzu edukacyjnych potrzeb 🙁 W związku z tym od 2018 roku skupiliśmy sporo naszej uwagi na dopracowaniu wdrażania regularnej edukacji IT. Ponownie zorganizowaliśmy zbiórkę sprzętu i przy zaangażowaniu dyrektora szkoły, stworzyliśmy na stałe już dedykowaną salkę do lekcji informatyki. Ze sprzedaży Toreb Wsparcia i maseczek ochronnych z lokalnego materiału chitenge, w końcu udało się nam zatrudnić odpowiedniego nauczyciela 🙂 W ten sposób dzieci i młodzież mają realną szansę na ciągły i efektywny rozwój swoich umiejętności związanych z obsługą komputera.

Czemu nauka obsługi komputera jest w Afryce tak ważna?

Należy zacząć od tego, że większość rodzin nie stać na posiadanie sprzętu komputerowego. W szkołach również brakuje kadry, która potrafi obsłużyć sprzęt, a nawet jeśli znajdzie się nauczyciel, który posiada podstawowe umiejętności to i tak takowych komputerów do nauki brakuje. W ten sposób kolejne pokolenia nie mają szans na edukacje z zakresu informatyki, która w krajach rozwiniętych jest czymś podstawowym, a wręcz niezbędnym w kontekście wykształcenie wyższego i dobrej pracy. Młodzi Zambijczycy już na starcie mają trudniej, gdyż ich status i miejsce urodzenia determinuje zazwyczaj ich całe życie. Urodzeni w slumsach, nie mając środków na wykształcenie, pozostają w biedzie bez żadnych perspektyw. Stąd chcemy za pomocą przysłowiowej wędki w postaci edukacji informatyki (jaki i innych przedmiotów) pomóc zmienić ich los.

Z perspektywy czasu przekonaliśmy się, że projekt IT ma ogromny sens, czego najlepszym dowodem są wyniki egzaminów w naszej szkole!!! – uczniowie Mujos są w czołówce zdawalności, a same laptopy dyrektor wypożycza też innym instytucjom do przeprowadzenia testów. Także mimo początkowych obaw, czy szkoła poradzi sobie z wyzwaniami związanymi z takim przedsięwzięciem, dziś jednomyślnie stwierdzamy, że wszystko działa, jak należy! Sala i komputery są zadbane, zatrudniony nauczyciel wywiązuje się ze swoich obowiązków, a dla wielu dzieci informatyka to ulubiony przedmiot! 🙂 Wierzymy, że zaangażowanie w naukę naszych podopiecznych zaprocentuje tym, iż w przyszłości ich życie potoczy się lepiej, choćby poprzez zdobycie dobrej pracy poza slumsami!

Laptop dla Afryki – włącz się do akcji!

Sukces w szkole Mujos z projektem IT dla młodych Zambijczyków zachęcił nas by iść o krok dalej, tzn. planujemy otworzenie kolejnych sal komputerowych w innych biednych dzielnicach! W związku z tym ponownie potrzebujemy sprzętu!! Zatem jeśli masz zbędny, używany, ale wciąż sprawny laptop to nie wahaj się nam go przekazać. Nasi wolontariusze w drodze do Zambii zabiorą do z Polski i dostarczą do wybranej szkoły 🙂 Będziemy też wdzięczni, jeśli zapytasz także swoich znajomych i pracodawców o niepotrzebne im komputery.

W razie pytań o sam projekt bądź chęci ustalenia miejsca przekazania laptopa jesteśmy do Twojej dyspozycji! Możesz bezpośrednio skontaktować się z Moniką Wojtoń pod telefonem: 502 127 126, lub emailem: monika@asbirofoundation.com

Pamiętaj, że każdy laptop to realna szansa na poprawę życia wielu dzieci, które poprzez edukację będą mogły zapracować na godziwe warunki życia!

Kolejną możliwością wsparcia jest subskrypcja na Patronite.pl i dołożenie się do wypłaty dla lokalnego nauczyciela informatyki, który zostanie przez nas zatrudniony w kolejnej szkole. Szczegóły znajdziesz na naszym profilu na wspomnianej platformie – Chcę dowiedzieć się więcej!

 

Z góry dziękujemy za okazaną pomoc, wsparcie i zaangażowanie! <3

Zespół Wolontariuszy Fundacji ASBiRO