Alternatywny wolontariat z Fundacją ASBiRO

Podstawą naszej działalności są Wolontariusze. To oni sami wybierają w jaki sposób będą pomagać, w jaki projekt chcą się zaangażować jednak wszystko na co się zdecydują powinno opierać na naszej wizji alternatywnego wolontariatu.

Jaka to wizja?

Pomagamy, wspierając edukację poprzez naukę, rozbudowę i zaopatrzenie małych prywatnych szkół w najbiedniejszych rejonach Afryki.

Z doświadczenia wiemy, że efekty nauczania  w takich szkołach są lepsze niż w placówkach państwowych. Mimo iż nauka jest płatna (ok. 10$ miesięcznie), rodzice wolą wysyłać dzieci do szkół prywatnych.

Szkoły te nie są dobrze wyposażone, brak w nich podręczników i pomocy naukowych, a sale lekcyjne często są zbudowane prowizorycznie. Są one prowadzone przez osoby prywatne. Ich atutem jest natomiast dobra edukacja. Właściciel szkoły zdaje sobie sprawę z tego, że mając dobrą i zaangażowaną kadrę, jest w stanie zachęcić rodziców do opłaty za edukację, mimo skromnych warunków i mimo tego, że państwowa darmowa szkoła znajduje się w okolicy.

Pomagając prywatnej szkole, pomagamy rozwijać lokalny biznes. Dzięki wolontariuszom z Europy szkoła nabiera prestiżu, nauczyciele uczą się od nas europejskich sposobów nauki, dla dzieci – dzięki naszej obecności szkoła jest wyjątkowa.

Wolontariusze mieszkając w ubogich dzielnicach, mają wpływ na rozwój okolicy – zarabiają na nas lokalni przedsiębiorcy czy drobni uliczni sprzedawcy. Korzystamy z lokalnego transportu, zaopatrujemy się w lokalnych sklepach, korzystamy z usług miejscowego krawca czy fryzjera, do budowy czy remontów zatrudniamy miejscowych fachowców – to tylko poboczne pozytywne skutki naszego wolontariatu.

Jaki powinien być wolontariusz ASBiRO

Przede wszystkim powinien być sobą. To kim jesteś, to Twoja prywatna sprawa. Dla nas liczy się, czym kierujesz się przy wyborze wolontariatu u nas.
Wizerunek w Afryce to bardzo istotna kwestia – w trakcie wolontariatu zachowujemy się tak, aby nie przynieść wstydu dyrektorowi szkoły, musimy także pamiętać, że nasze zachowanie ma ogromny wpływ na powodzenie całego projektu. Podczas wyjazdu jesteśmy częścią lokalnej społeczności.

Bardzo ważną kwestią jest  obowiązkowa znajomość języka angielskiego – tylko w tym języku można porozumieć się w Lindzie.

Wolontariusz ASBIRO powinien być niezależny finansowo, gdyż wyjazd (bilety, wyżywienie, transport, zakwaterowanie, ubezpieczenia, szczepienia) wolontariusz opłaca z własnych środków.
Na miejscu - w szkole - wolontariusze prowadzą zajęcia z obsługi komputerów – sala informatyczna powstała z inicjatywy i środków wolontariuszy. W zależności od predyspozycji można prowadzić inne zajęcia lekcyjne.

W zależności od umiejętności, doświadczenia czy zasobów finansowych można  realizować w szkole własny pomysł na jej rozwój  (wcześniej musi on być skonsultowany z organizatorem wyjazdu i dyrektorem szkoły).

Pamiętajmy, że w szkole nie ma materiałów naukowych – zanim zdecydujesz się na realizacje jakiegoś, pomysłu musisz wziąć to pod uwagę.

Do tej pory nasi wolontariusze zorganizowali pierwszą salę komputerową w Lindzie, pomagali fizycznie przy budowie klas, zakupili ławki i tablice, prowadzili dni sportu, zrobili zbiórkę używanych książek do biblioteki, przez nich wybudowanej i sfinansowanej, zorganizowali regularne projekcje filmów i bajek dla dzieci i rodziców.

Nie znaczy to, że rozwój szkoły to tylko remonty i budowy. Pomoc nie ma jedynie charakteru finansowego. Może chcesz podciągnąć w nauce uczniów, którym jest w szkole trudniej? Może chcesz nauczyć maluchy nowych zabaw i piosenek? Być może masz ukończone szkolenie z pierwszej pomocy i chcesz tego właśnie uczyć na miejscu? Może jesteś biologiem lub fizykiem i przeprowadzisz z uczniami doświadczenia? A może po prostu chcesz popracować fizycznie? To wszystko jest dla szkoły bardzo wartościowe. Wesprzemy Cię w twoich działaniach. Doradzimy, jak można to zrobić . Będziemy służyć Ci pomocą na każdym etapie wolontariatu. Nie chcemy jedynie pomagać finansowo - to obecność i charyzma wolontariuszy ma wpływ na rozwój szkoły i jej uczniów. Musisz być zdeterminowany, nie możesz bać się porażek i rezygnować zbyt szybko. Jedziesz na wolontariat, aby wesprzeć szkołę. Robisz to, bo masz wewnętrzną chęć pomocy. Nie dajemy przysłowiowej ryby... Dajemy wędkę – w przeciwnym razie nie bylibyśmy fundacją ASBIRO – alternatywnym wolontariatem.

Jak aplikować ?

  1. Skontaktuj się telefonicznie bądź mailowo z Monika Wojtoń – omów szczegóły , daj się poznać
  2. Wypełnij ankietę
  3. Rozmowa rekrutacyjna z Ojcem Jackiem Gniadkiem
  4. Prześlij potwierdzenie o niekaralności
  5. Ustal termin pobytu i zakup bilet
  6. Przygotowania - w tym na każdym kroku możesz liczyć na pomoc Moniki, Ojca Jacka i innych wolontariuszy ASBiRO, którzy byli już w Zambii
  7. Wyjazd

Aplikuj!

Ważne informacje