O nas

Zimą 2011 roku, jeden z wykładowców ASBIRO o. Jacek Gniadek SVD zaprosił nas do siebie do Afryki. Pojechaliśmy i wspólnie z Jackiem przez miesiąc zwiedzaliśmy czarny ląd. Czas spędzony razem pozwolił nam się lepiej poznać i zaprzyjaźnić. Podczas tysięcy przejechanych wspólnie kilometrów wymienialiśmy się różnymi spostrzeżeniami oraz planami na rozwój.

Jak się okazało, my jako Uczelnia ASBIRO mieliśmy bardzo podobne plany do Jacka. My opowiadaliśmy o naszych planach w Anglii, Tajlandii, Rosji i na Ukrainie, a Jacek mówił o swojej parafii w Lindzie, którą dostał niedawno w opiekę.

Mało kto wie, że księża w Afryce to całkiem inni ludzie niż u nas. Wyobraźcie sobie, że tam każda parafia to przedsiębiorstwo, które zatrudnia niekiedy wiele osób. Prawie przy każdej parafii działa przedszkole, szkoła, kawiarenka internetowa, stołówka, hotel, a niekiedy nawet farma, basen lub fabryka cegieł. Każda z nich to dobrze zorganizowane, kilkudziesięcioosobowe przedsiębiorstwo. Parafia w Lindzie, której Jacek został proboszczem, była położna w jednej z biedniejszych dzielnic Lusaki, stolicy Zambii. Była to stacja dojazdowa innej parafii. Na jej terenie znajdował się tylko mały kościółek, 2 hektary trawy i kilka drzew.

Jacek spędził 15 lat w Afryce, gdzie był inicjatorem wielu przedsięwzięć. Jego zainteresowania ekonomiczne zawsze kierowały go w sektor edukacji. Jego plan na rozwinięcie parafii to wybudowanie przedszkola, które już prowadził będąc w Botswanie, następnie szkoły podstawowej i kolejnych przedsięwzięć edukacyjnych. Od kilku lat śledził rozwój ASBIRO i jasno dał do zrozumienia, że jako zwolennik austriackiej szkoły ekonomii dokładnie taki sam typ edukacji widzi w swojej szkole. Nie pozostało nam nic innego jak włączyć się w ideę zbudowania w Afryce szkoły według zasad panujących w ASBIRO.

Po kilku latach powstało przedszkole, które nazwaliśmy szkołą dla przyszłych przedsiębiorców. Przy budowie Jackowi pomagało na przestrzeni czterech lat ponad 50 wolontariuszy ASBIRO ( . Została otwarta także pierwsza klasa szkoły podstawowej. Zorganizowaliśmy wspólnie ASBIRO Business Camp w przedszkolu w Lindzie. W połowie 2016 r. Jacek został przeniesiony do Polski do pracy z migrantami w Warszawie, gdzie już wcześniej brał udział przy tworzeniu Werbistowskiego Centrum Migranta Fu Shenfu w Warszawie. Po kilku miesiącach spotkaliśmy się razem i postanowiliśmy rozpocząć nowy projekt na bazie naszego wspólnego doświadczenia i współpracy.

Zdjęcia

Zobacz również

Przedszkole i wolontariusze w Lindzie 2012-2016

https://www.jacekgniadek.com/category/galeria/wolontariat-w-zambii/