Poznaj historię naszej wolontariuszki Patrycji

Patrycja spędziła z nami miesiąc na wolontariacie, były to dla niej niezapomniane chwile, zresztą poczytajcie sami 🙂

 
Patrycja Cieśla
 Patrycja Cieśla
Pobyt w Afryce pomaga z innej perspektywy spojrzeć na to, co się ma. Takie proste sprawy, na które nikt w cywilizowanym świecie nie zwraca uwagi, tu stają się priorytetem. Cały dzień uzależniony jest od tego, czy będzie dziś woda i prąd, a jeśli tak ,to kiedy.
 
Na wolontariat do Afryki zawsze chciałam jechać, ale nie miałam takiej możliwości, chociażby z takiego powodu, że pracowałam. Chciałam jechać na rok, ale to tym bardziej nie było możliwe ze względu na koszty takiego wyjazdu.

Zachęcam każdego, kto chciałby jechać, ale się obawia. Nie mogę powiedzieć o każdym kraju, gdzie jeżdżą wolontariusze, że jest bezpieczny, bo nie każdy jest. Trochę jeżdżę po świecie i są miejsca, gdzie bałabym się przebywać sama. Zambia do tych miejsc się nie zalicza. Ludzie są zainteresowani przybyszami, ale raczej nie są nachalni, a już zupełnie nie są niebezpieczni. To ludzie spokojni.

Ludzie, którzy tam mieszkają mają takie zalety, których my już nie posiadamy lub często o nich zapominamy. Potrafią zebrać się razem śpiewać i grać na różnych instrumentach. Potrafią ze sobą przebywać, wieczorami siedzieć przy ognisku lub grillu. I przy tym nie nudzą się. To całkiem inna kultura i całkiem inne rzeczy są dla tych ludzi ważne. 

Jeśli chodzi o różne choroby – nie można zapominać, że jest tam całkiem inna flora bakteryjna i to co dla miejscowych jest bez znaczenia, dla przybyszy może skończyć się biegunką bo np. ktoś napije się wody prosto ze studni. Mimo tego uważam, że warto jechać pomagać, to na pewno nie będzie stracony czas.

P.S. Fryzura na zdjęciu została zrobiona przez miejscową fryzjerkę z Zambii. 🙂 

Nasi obecni wolontariusze zasuwają w pocie czoła,  dzisiaj zaczeli szpachlować dziury w domku i elewację na podwórku, niestety nie jest to taka łatwa praca. W pełnym słońcu tym bardziej jest to ciężkie. Do tej pory wymienili dach, naprawili łóżko, zrobili półkę w łazience, zbili 3 nowe ławki i zrobili wylewkę w nowej klasie. Także jest duży postęp 🙂

A Ty, jeśli jeszcze się zastanawiasz nad wyjazdem do Zambii, daj mi znać wcześniej 🙂

Niektórzy z was pomagają w Zambii fizycznie tam wyjeżdżając, jeśli nie jesteś w stanie z nami wyjechać a masz ochotę w jakimś stopniu pomóc naszej szkole w Zambii, możesz zrobić to tu, chodźby drobnym datkiem. Dziękujemy:  https://www.asbirofoundation.com/darowizny-na-budowe-naszej-szkoly/

  • Maj – 26.04.2017 r. do 31.05.2017 r.
  • Czerwiec – 27.05.2017 r. do 30.06.2017 r.
  • Lipiec – 26.06.2017 r. do 31.07.2017 r.

 

 

Wejdź na naszą stronę i dowiedź się więcej.
www.asbirofoundation.com/volunteering/