Szczepienia i choroby

Przed wyjazdem – SZCZEPIENIA

Jest kilka rzeczy, które wymagają odstępu czasowego przed dniem wyjazdu. Dlatego warto zająć się ich organizacją nieco wcześniej. Bardzo polecamy wizytę u lekarza medycyny podróży. Co prawda, żeby wjechać do Zambii szczepienia nie są obowiązkowe, ale zagrożenie niektórymi chorobami jest spore i warto rozważyć szczepienia (większość wolontariuszy decyduje się na kilka podstawowych). Lekarza zalecamy odwiedzić co najmniej półtora miesiąca przed wylotem. Dlaczego? W przypadku niektórych szczepień potrzeba nawet 4 tygodni, aby zaczęły działać. Natomiast np. szczepienie na cholerę trzeba zrobić podwójnie, z co najmniej tygodniowym odstępem, druga dawka co najmniej 4 tygodnie przed wylotem.

Lekarz medycyny podróży może także przepisać leki na biegunkę podróżnych oraz lek przeciwko malarii. Nie ma na nią szczepionki, więc jedyna ochrona to profilaktyka (o której jeszcze będzie później) oraz leki. Istnieje kilka leków na malarię dostępnych w Polsce, lekarz powinien dobrać odpowiedni. Jednymi z bardziej znanych są Malarone, Paludrine oraz doksycyklina. Wszystkie leki na malarię są wydawane na receptę, najczęściej trzeba je zacząć zażywać kilka dni przed wylotem i kontynuować przez kilka tygodni po powrocie – ale o tym wszystkim na pewno dokładnie poinformuje lekarz.

CHOROBY

W Zambii występuje wiele chorób, o których w Polsce słyszeliśmy tylko z książek albo wcale. Nie trzeba się bardzo przerażać, na niektóre z nich jesteśmy zaszczepieni od dziecka, ale na inne warto się dodatkowo zaszczepić – warto się też zapoznać ze sposobami zapobiegania im, objawami i sposobami leczenia. Do własnej apteczki warto spakować podstawowe leki, a poza tym leki na biegunkę podróżnych oraz malarię. Przy poważniejszych objawach, np. bardzo wysokiej gorączce, dreszczach i innych należy powiadomić Johna, który powinien zabrać chorego do kliniki albo do szpitala koptyjskiego (oba nie znajdują się w Lindzie). Leczenie w Zambii jest płatne, warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie obejmujące zwrot kosztów za takie leczenie.

Choroby występujące w Zambii: malaria, AIDS/HIV, żółta gorączka, WZW A i B, tyfus (dur brzuszny), cholera, gruźlica i inne.

Malaria

Malaria to choroba pasożytnicza roznoszona przez komary. Należy więc unikać pogryzienia (zarazić może komar, który wcześniej pił krew zarażonej osoby). W nocy należy zawsze spać pod moskitierą, a w newralgicznych momentach dnia (wieczorami) pamiętać o repelentach (np. Mugga). Objawami choroby mogą być nagłe dreszcze, wysoka temperatura i przyspieszone bicie serca, a także inne. Mogą się pojawić nawet kilkadziesiąt dni po ukąszeniu przez komara – dlatego warto się zbadać także po powrocie z Afryki. Leczenie malarii może być prowadzone wyłącznie przez lekarza.

Cholera

W Zambii zdarzają się epidemie cholery, jednak bardzo rzadko, a będąc zaszczepionym, ma się częściową ochronę. O epidemiach można się dowiedzieć z komunikatów WHO. Aby zapobiec zachorowaniu, najważniejsza jest profilaktyka – można się zarazić jedynie przez zjedzenie lub wypicie czegoś, na czym są bakterie cholery.

Na co trzeba szczególnie zwrócić uwagę przebywając w Zambii?

Przede wszystkim na WODĘ!

Nie wolno pić wody innej niż butelkowana lub przegotowana! W wodzie żyją drobnoustroje, które nie szkodzą Zambijczykom, jednak jako Europejczycy nie jesteśmy do nich przystosowani i mogą nam uczynić wiele szkody.

Obierz, ugotuj, usmaż – albo zapomnij!

Nie należy nawet myć zębów w wodzie „z kranu”, ani jeść umytych pod nią owoców czy warzyw. Jemy tylko rzeczy PRZETWORZONE (ugotowane, upieczone, usmażone), obrane lub umyte, pijemy tylko butelkowaną lub przegotowaną wodą. Postępując inaczej,  można zarazić się np. cholerą, jeśli nasze jedzenie było chociaż dotknięte przez osobę, która choruje lub jest nosicielem tej choroby lub nawet akurat przeniosła przypadkowo bakterie na swoim ubraniu, albo amebą.

Dlatego też należy bardzo uważać, kupując gotowe jedzenie na ulicy – nigdy nie wiemy, jaki będzie tego skutek, robimy to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Ogólnie nie jest to zalecane. Wszystko, co potem przetworzymy, umyjemy – możemy oczywiście kupować i jeść.

Ubezpieczenie

Na cały pobyt w Zambii wykupujemy ubezpieczenie na zdrowie i życie. Jaka to będzie firma – zależy już od Twojego wyboru. Ważne, żeby ubezpieczenie obejmowało Zambię – zawsze o to dopytaj. Wybierz dobre ubezpieczenie, nie kieruj się ceną, a jego zakresem.

Warto ubezpieczyć bagaż.