Wizy

W Zambii wizy zwykłe (ordinary visas) są przydzielane na 90 dni (uwaga: po 30 dniach należy je przedłużyć w Immigration Office na kolejny miesiąc), wizy biznesowe są przydzielane na 30 dni. 90 i 30 dni to sumaryczna liczba dni spędzonych w Zambii, której nie można przekroczyć.

Sposoby uzyskania wizy:

(Czas oczekiwania na maila z listem potwierdzającym przydzielenie wizy (approval letter) to 3-5 dni, więc należy wypełnić wniosek odpowiednio wcześniej + do wyrobienie potrzebne są dodatkowe dokumenty)

Rodzaje wiz:

  • Single Entry (jednorazowego wstępu) – US $50.
  • Double Entry (dwukrotnego wstępu) – US $80
  • Multiple Entry (wielokrotnego wstępu) – US $80 (tą wizę można wyrobić tylko przez formularz internetowy oraz aby ją otrzymać trzeba napisać podanie o wizę i wgrać potwierdzenie rezerwacji hotelu – tego nie mamy, jak zrobić, bo mieszkamy u Johna w szkole).

Ważne informacje przy wyrabianiu wizy:

  • Jako cel wizyty w Zambii podajecie „tourist”; będąc jako wolontariusz, przydzielą nam wizę biznesową, która jest ważna na 30 dni; dostaniemy ją tylko przedkładając dodatkowe dokumenty (specjalny list opisujący cel przyjazdu, miejsce i charakter pracy).
  • trzeba podać datę wylotu z Zambii; powinno się mieć przy sobie kopię biletu powrotnego lub wydruk z informacjami o lotach z biura podróży, o które mogą poprosić przy okienku wyrabiania wiz.
  • Aby wyrobić wizę, paszport musi być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty przybycia do Zambii
  • Za wizę można płacić gotówką (tylko dolary amerykańskie), kartą kredytową lub debetową
  • przy wyborze e-Visy i pomyślnym przejściu przez formalności – po otrzymaniu „approval letter” na maila lub pobraniu go z portalu e-Visa należy mieć jego kopię, najlepiej wydrukować w celu weryfikacji na lotnisku.
Podsumowując – najpewniejsze jest kupienie wizy Double Entry, którą kupicie bezpośrednio na lotnisku.

Jeśli planujecie wizytę na safari w Botswanie, a na Victoria Falls wybrać się od strony Zimbabwe (od strony Zambii wodospady można oglądać w pełnej krasie tylko od lutego do maja), to czeka Was kolejne wejście do Zambii (pierwsze: przy wjeździe, drugie po powrocie z Botswany, trzecie po powrocie z Zimbabwe). Przy wizie Double Entry przy trzecim wjeździe do Zambii trzeba wykupić od nowa wizę (za 50$ Single Entry, 80$ Double Entry, więc ostatecznie koszt wiz do Zambii wyniesie 130/160$; do tego warto pamiętać osobno o doliczeniu do wydatków kosztu wiz do innych krajów – Zimbabwe [single entry 30$, double entry 45$], Botswana – m.in. dla Polaków wiza niewymagana).

Jeśli uda Wam się załatwić „hotel booking” i planujecie wjeżdżać do Zambii więcej niż 2 razy, to warto spróbować wykupić wcześniej internetowo wizę Multiple Entry, na którą można wjeżdżać do Zambii wiele razy, a kosztuje tyle samo do Double Entry.