Informator fundacyjny

Będziemy Cię informować o naszej działalności.

Newsletter Fundacja

Proszę czekać

Sprawdź swoją skrzynkę odbiorczą lub katalog spamu, aby potwierdzić subskrypcję.

Media o nas

Zobacz, co media mówią o działalności Szkoły i Fundacji ASBIRO w Afryce.

więcej

Galeria

Zobacz zdjęcia dokumentujące budowę naszej szkoły oraz prowadzone przez nas akcje.

więcej

Filmy

Sprawdź krótkie filmiki, które nagrywamy przy okazji naszych działań w Afryce.

więcej

Kontakt

Monika Wojto

Monika Wojtoń

monika@asbirofoundation.com
tel. +48 502 127 126

WYJEDŹ DO ZAMBII


Ostatnie wpłaty

, ZS nr 1 im Cezaka, Zgierz750 zł
EM, 50 zł
KH, 101 zł
MN, 100 zł
KB, 20 zł
EM, 50 zł
MR, 15 zł
AP, 500 zł
PS, 100 zł
WR, 342 zł
KP, 200 zł
EM, 100 zł
JK, 200 zł
AJ, KIELCE200 zł
AG, 500 zł
BB, 100 zł
JW, 30 zł
WG, 70 zł
RŚ, 30 zł
KS, 20 zł


Serdecznie dziękujemy!

Prawdziwy wolontariat w kraju Trzeciego Świata

2017/11/11
Michał Sobczyk

Nasze wolontariuszki (od lewej) Beata, Magda i Magda rozwijają skrzydła na czarnym lądzie. W ciągu dnia prowadzą zajęcia w szkole. Uczą dzieci a to angielskiego, matematyki, mają z nimi zajęcia z informatyki, itd. Dziewczyny nie lubią marnować czasu, więc gdy tylko zakończą lekcje, spacerują i poznają lokalną kulturę i świat.

„Nie traciłyśmy więc czasu – wyruszyłyśmy asfaltową drogą po prawej tak daleko jak nogi poniosą. Tym razem nasz świta była mniejsza, jednak wciąż wszędzie nas pozdrawiano i zagadywano. ” – napisała Magda na swoim blogu.

Jest to jedna wielka przygoda, z licznymi wątkami. Był okres gdzie w szkole zabrakło wody. Zobaczcie co o tym pisze Magda:

„Problem zaczął się pojawiać,  kiedy zostałyśmy o suchym kranie na blisko półtora dnia. Używałyśmy więc naszych cennych zasobów do wszystkiego, również oszczędnie opłukując się w balii, zastępującej nam tymczasowo prysznic. Z myciem sprawa także ma się ciekawie: biorąc prysznic codzienne, nieodmiennie mam wrażenie, że nie robiłam tego co najmniej od tygodnia. Połączenie tłustego kremu o filtrze 50, jednego z silniejszych repelentów dostępnych na rynku i skwaru południowej półkuli tworzy na skórze lepką, nieprzepuszczalną powłokę, która chętnie przygarnia wszechobecny pył i brud. Lepimy się niemal bez ustanku; sytuacji nie polepszają moskitiery pod którymi (strategicznie wyrozbierane) śpimy i śpiwory, do których wczołgujemy się resztkami rozsądku (ten, malaria). Przynajmniej jednak częściej możemy zaznać błogiego uczucia zmycia tego wszystkiego zimną  (lub letnią, zależnie od pory dnia) wodą, cieknącą bez ciśnienia z prysznica  (jakimś cudem grawitacja nadaje wylewanej z kubka wodzie więcej pędu niż właściwa słuchawka)

Mam wrażenie, że nieustannie przelewam różne rodzaje niezbędnego H2O: z kranu do czajnika, z zewnętrznej pompy do baniaka, z baniaka do butelki, z czajnika do miski, z miski do kubka… Znacznie bardziej docenia się, że odległość do źródła wody to kilka-kilkanaście metrów, nie kilometrów :)”

Oczywiście więcej znajdziecie tu: https://okazjonalnik.wordpress.com/

Tak to skomentował Ojciec Jacek Gniadek – „To dobra lekcja, by zapamiętać, że żyjemy w świecie, w którym wbrew pozorom bieżąca woda i prąd są dobrami rzadkimi.”

Na co dzień wpadasz w rutynę, nie myślisz o tych tak typowych rzeczach. ‚Pstryk’ i pojawia się światło. Odkręcasz kran i woda płynie. Lecz nie jest tak wszędzie. Nasze wolontariuszki doświadczają na własnej skórze jak wyglądają typowe Zambijskie warunki. Chociaż typowe to i tak za dużo powiedziane… Normalnie to najpierw trzeba by przyturlać sobie beczkę z wodą.

„Sceneria jest niczym żywcem wyciągnięta z National Geographic: utwardzona jedynie słońcem droga, pokryta czerwonym pyłem, grupki poobdzieranych, czasem bosych lub nagich dzieci bawiące się patykami i butelkami. Po obu stronach wznoszą się słomiane płoty i niewielkie domki kryte blachą falistą. ” – napisała Magda

  • Grudzień – 01.12.2017 r do 31.12.2017 r
  • Styczeń – 01.01.2017 r do 31.01.2017 r.
  • Luty – 01.02.2017 r do 28.02.2017 r.

Wejdź na naszą stronę i dowiedz się więcej.
www.asbirofoundation.com/volunteering/

Komentowanie tego artykułu zostało wyłączone.

Czym jest ASBIRO?

Jedyna szkoła, w której uczą wyłącznie przedsiębiorcy.

asbiro.pl

Inicjatorzy przedsięwzięcia

Ks. Jacek Gniadek

Ks. Jacek Gniadek

Ksiądz, misjonarz.

jacekgniadek.com
Kamil Cebulski

Kamil Cebulski

Przedsiębiorca, publicysta, rektor Uczelni ASBIRO.

kamilcebulski.pl
Jan Fijor

Jan
Fijor

Właściciel wydawnictwa Fijor Publishing.

fijor.com