Biblioteka w szkole Mujos

Prace nad biblioteką w Lindzie

Projekt „biblioteka” został wymyśliłyśmy w marcu 2018 r. przez trzy wolontariuszki: Joannę Tomaszewska, Paulinę Przywara i Monikę Wojtoń. Zauważyły, że dzieci w Lindzie mają problem z pisaniem. Nie musiały długo się zastanawiać nad przyczyną tego problemu. Odpowiedź była bardzo prosta: dzieci w szkole Johna nie maja dostępu do książek! Nawet do podręczników. Nie czytają, a więc nie potrafią poprawnie pisać.

Razem z Johnem ustaliły, w którym pomieszczeniu zrobią bibliotekę. Później przyszedł czas na przygotowanie planu, jak dostosować pomieszczenia do przechowywania książek. W lecie jest wilgotno, a w porze suchej dużo kurzu. Pokój wymagał gruntownego remontu. Wolontariuszki wspólnie z dyrektorem szkoły oceniły, że potrzebna będzie kwota 10 tys. zł. Wolontariuszki uzbierały 6 tys. (Gala ASBIRO – 3,5 tys., wystawa zdjęć Magdy Kuza w Krakowie – 1 tys., resztę pochodzi ze składki na zrzutka.pl przeprowadzonej przez Joannę Tomaszewską).

Patryk Potępa, który pojechał po nich w sierpniu do Zambii, sam dołożył 3 tys. zł i podczas swojego pobytu w Lindzie pomagał Johnowi przy przeprowadzeniu remontu. W połowie września . W połowie września Magdalena Kuza dołączyła do niego i  skupiła się na przygotowaniu planu, jak korzystać z biblioteki, by wszystko po jej wyjeździe dobrze funkcjonowało. Uczniowie z najstarszych klas są wprowadzani w zarządzanie projektem.

Otwarcie biblioteki

Pod koniec września 2018 roku do Lindy przyjechała kolejna wolontariuszka, Magda Dawidziuk, i to ona organizowała pierwsze prace naszych „bibliotekarzy”. Przez miesiąc Magda pieczątkowała książki, segregowała je i ustawiała na półkach. Jej pracę kontynuuowali kolejni wolontariusze – Piotr i Jowita. W ten sposób jesienią biblioteka ruszyła pełną parą! Dzieci regularnie wypożyczają książki, a nauczyciele używają słowników na lekcjach.