Książka o Lindzie

W sierpniu 2015 roku dzięki naszej Fundacji Agnieszka Goleniowska wyruszyła na wolontariat do Zambii. Przez kilka tygodni pracowała w Lindzie jako lekarz w Neri Clinic oraz przy remoncie przedszkola. Jak sama twierdzi, doświadczenie to wywarło ogromny wpływ na jej dalsze życie.

Codziennie poranki rozpoczynała pracą w klinice – razem z lokalnym felczerem przyjmowała pacjentów, czyściła rany, przepisywała leki, podawała zastrzyki. Razem z pielęgniarkami z Neri Clinic zorganizowały też „Under Five Day”, podczas którego przeprowadziły profilaktyczne badanie i ważenie najmłodszych pacjentów. Do jej obowiązków należał udział w Community Nutrition Program, w ramach którego, wraz z miejscowymi kobietami, poszukiwała na ulicach i podwórkach Lindy skrajnie niedożywionych dzieci, które zostawały objęte specjalnym programem żywnościowym. Prowadziły przy tym akcję informacyjną na temat właściwego odżywiania i objawów niepokojących u dzieci. Popołudniami, po skończonej pracy lekarza, zajmowała się (wraz z Patrycją i Jędrzejem) wykańczaniem budynku przedszkola, założonego przy parafii ojca Jacka, którego działalność do niedawna też wspierała nasza Fundacja.

Jak w przypadku każdego z naszych wolontariuszy codzienne spotkania z mieszkańcami Lindy oraz praca w tamtejszych warunkach na zawsze pozostawiły wyraźny ślad w jej pamięci i sercu.

Książka „Mzungu. Opowieści z Zambii” jej autorstwa to zbiór historii z czasu pobytu na wolontariacie. W opisie (z pozoru błahych) wydarzeń życia codziennego lekarka przedstawia obraz społeczeństwa afrykańskiego oraz miejscowe tradycje i przekonania. Każde kolejne spotkanie z pacjentem jest dla niej cenną nauką o życiu Zambijczyków oraz rządzącymi nim prawami.

Przy okazji wydania książki Agnieszka postanowiła wspomóc dzieło naszej Fundacji – część dochodu ze sprzedaży przeznaczone zostanie na wsparcie naszych działań oraz szkoły Johna w Lindzie.