Witajcie Muzungu! – list Patryka

Witajcie Muzungu! *

chce podzielić się z Wami moją historią wyjazdu na wolontariat w Zambii 🙂 Dokładnie trzy lata temu zapragnąłem wyjechać do Afryki by pomóc lokalnej społeczności. Po researchu w Internecie natrafiłem na stronę Fundacji Asbiro, z którą postanowiłem się skontaktować. Proces aplikacji okazał się bardzo prosty i szybki. Wypełniłem formularz, kupiłem lot, ubezpieczenie oraz się zaszczepiłem. Po otrzymaniu kompletu informacji na temat moich zadań w Lindzie byłem już w ciągu miesiąca gotowy. I tak oto 3 września wyruszyłem w moją pierwszą podróż na Czarny Kontynent!

Na lotnisku czekał na mnie – John – dyrektor szkoły Mujo’s Sky Limit School, w której miałem pomagać. Do moich zadań należała koordynacja projektu wybudowy biblioteki, a także prowadzenie zajęć informatycznych dla dzieci. Tuż po przyjedzie mimo, że było już po lekcjach miałem okazję spotkać kilkoro uczniów bawiących się na dziedzicu przed szkołą. Dopiero, jednak następnego dnia mogłem zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła Johna. Uczęszcza do niej około 130 dzieci, podzielonych na 9 klas (gradów). Każde dziecko obowiązkowo nosi twarzowy mundurek! 🙂

Już od pierwszych chwil pokochałem to miejsce ! Dzieciaki były chętne do nauki i zadawały dużo pytań. W przerwach od zajęć informatyki, wraz z wolontariuszką Magdą, wspierałem Dyrektora Szkoły w pracach organizacyjnych dot. budowy biblioteki. Ponadto z racji na złą kondycję tablic szkolnych, zainicjowałem i przeprowadziłem akcję ich wymiany!

 

Poza zajęciami w szkole, mogłem też odkryć prawdziwą magię Afryki! Ciepło poznanych ludzi przerosło moje oczekiwania! Każdego dnia witany byłem uśmiechem i pytaniem co u mnie 😉 Mimo, że większość społeczności Lindy jest naprawdę niezwykle uboga to ich bogactwo jest gdzieś indziej. Zamiast dóbr materialnych obdarzeni są najpiękniejszymi życiowymi wartościami, takimi jak: miłość, dobroć, czy troska o drugiego człowieka. Doceniają każdą chwilę i dziękują Bogu za wszystko co mają. Jest naprawdę bardzo niezwykłe, gdyż my na co dzień nie zwracamy uwagi na takie drobiazgi.

Moje życie po tym wyjeździe diametralnie nabrało innego sensu. Zrozumiałem w końcu słowa Świętego Jana Pawła II, który to mówił, że:  „Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje” .

A Ty ile jesteś w stanie dać od siebie dla innych? Czy jesteś gotowy/a przeżyć najwspanialszy wyjazd w swoim życiu?

 

Serdecznie zapraszam Cię do wyjazdu na nasz wolontariat!

Patryk

 *Muzungu – potoczne określenie na „białego człowieka” używane w Zambii (przyp. autora)

Informacja o autorze tekstu:

Patyk Potępa –  lat 25, na co dzień pracuje w firmie transportowej. Od sierpnia 2018 r. aktywnie działa na rzecz Fundacji Asbiro i wsparcia zambijskiej szkoły w Lindzie.

Filmowa impresja zrobiona przez Patryka po pobycie w Lindzie: