Wolontariat w Afryce

Dlaczego warto wyjechać?

Przede wszystkim z potrzeby serca, by pomóc innym! Nie każdy miał łatwy start w życie i przywilej zdobycia wiedzy, która daje szansę na uzyskanie w przyszłości dobrej pracy. Wyjazd na wolontariat poza radością z możliwości pomagania, pozwoli Ci zmienić perspektywę patrzenia na swoje życie! Docenisz, jak wiele posiadasz oraz znajdziesz przyjaciół na drugiej połowie globu 🙂

Czemu Afryka a nie Polska?

Oczywiście pomagać można wszędzie! Do czego szczerze zachęcamy 🙂 Jednocześnie warto czasem wyjść poza swoje podwórko i zobaczyć, jak się żyje gdzieś indziej. Spróbować zweryfikować własne przekonania i opinie. A Afryka jest do tego idealnym miejscem! Bez hotelowych murów, wygód i luksusu poznasz trudy prawdziwego zambijskiego życia. Lepiej zrozumiesz lokalnych mieszkańców i będziesz mieć szansę podzielenia się wiedzą oraz praktycznymi umiejętnościami z dziećmi w szkole.

,,Zła pomoc”

Najgorsze co można zrobić to wyjechać do biedniejszego kraju i zacząć rozdawać gdzieś na ulicy jakieś dobra materialne! Słodycze, zabawki, lub nawet materiały szkolne.. Nie znając sytuacji i realnych potrzeb danej społeczności można tym tylko zaszkodzić!! Przecież cukierkiem bądź kredką nie zwalczymy problemu głodu, czy braków w edukacji..

Jak dobrze pomagać?

Najlepiej skontaktować się z lokalną szkołą, szpitalem bądź miejscową organizacją non profit, która wskaże obszary wymagające wsparcia. Szczególnie, że nieraz bardziej brakuje tzw. ,,rąk do pracy” (nauczycieli, lekarzy, inżynierów itp.), a nie samych przedmiotów. W ten sposób będziemy pewni, że to co robimy ma sens i faktycznie pomoże innym  🙂

Wolontariat z Fundacją Asbiro

Naszą naczelną zasadą jest dawać wędkę, nie rybę! W związku z czym stawiamy na edukację i wsparcie lokalnego biznesu. Uczymy angielskiego, informatyki, czy matematyki. Wśród uczniów Mujos School  staramy się zaszczepić takie cechy, jak przedsiębiorczość, kreatywność i chęć rozwoju. Co więcej, stwarzamy możliwość dostępu do książek, laptopów i podstawowych programów, przydatnych w dalszej nauce.

Bieżące projekty i poczynania naszych Wolontariuszy możesz znaleźć na: https://www.facebook.com/FundacjaASBiRO/, a jeśli masz pytania o nasz wolontariat to zapraszamy do kontaktu! 🙂 Podstawowe informacje dotyczące wyjazdu dostępne są także tu: https://www.asbirofoundation.com/alternatywny-wolontariat/.

Czekamy na Ciebie! <3